Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Kraj srpske tranzicije?

Komentari (20) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 subota, 06 jul 2013 16:04
AMIR ČAMDŽIĆ
Iskreno jako bih volio da mi dr.Antonić bude mentor za doktorsku disertaciju, kad tad.Volio bih braniti doktorat nauka u Beogradu.E sad "pazite da vam se želje možda i ostvare"..Možda, nikad se ne zna.Čudni su putevi gospodnji i čovjek nije vlastan na svome putu.
Preporuke:
29
0
2 subota, 06 jul 2013 16:17
Milisav
Možda smo trebali da sledimo tranziciju i liberalizaciju kao Azijski tigrovi 80ih, a ne model istočno-evropskih zemalja posle hladnog rate... Ali nije imao ko da tako razmišlja u državnom vrihu ni onda ni sad
Preporuke:
23
4
3 subota, 06 jul 2013 16:22
Ioann Dubinjin
Ne vidi se da li je g. Antonić obuhvatio ( a ako nije – to je onda ozbiljan nedostatak njegove studije) i period fizičkog i psihološkog uništavanja začetaka srpske tradicionalne elite (1944 g.- na dalje). Za razliku od razvijenih zapadnoevropskih država, u kojima elite imaju korene koji sežu duboko u prošlost –često čak i u smislu genetike, ali su otvorene i za pridošlice, u savremnoj Srbiji i kompradorska elita, i nacionalno-modernizatorska buržoazija imaju zajednički plitak koren koji seže najdalje do 1944 g., a veoma često su ti koreni natopljeni krvlju i suzama prethodno zatrtih i potisnutih predstavnika nejake tradicionalne elite. Zbog toga mi dobro odabrani naslov “Loša beskonačnost“ i izgleda kao odgovarajući simbol za nešto što će ostati nedostižno. Mada ne želim baš da tvrdim da se sve što se sadašnjoj Srbiji događa može (bez istinske lustracije svega og 1944 g.) tumačiti i kao kazna Božija – ipak tu uprošćeno rečeno, sigurno ima nečeg i u onoj narodnoj izreci: “Oteto – prokleto“!
Preporuke:
23
8
4 subota, 06 jul 2013 16:31
SPOMENICA BRATSTVA
Moj neki pogled na temu koju elaborira dr.Antonić.

Nesreća je što se na globoalnom svjetskom planu urušila ravnoteža snaga, i 1991.godine smo prešli na unipolarni svijet sa apsolutnom dominacijom Zapada u svakom pogledu, a Zapad ko Zapad nikad nije bio pravedan već je uvijek i za svagda bio grmzljiv i nikome ne misli dobro i samo gleda da iskoristi i nije ga briga za žrtve.
Sreća je što u zadnje vrijeme (nekoliko godina) u eri Vladimira Putina vidimo da se Rusija ponovo vraća na svjetsku politčku scenu a tu je i ekonomsko čudo Kina.
Znači ima nade za svijet uz Rusiju i Kinu.
Dalje ovo što se dešava u arapskom svijetu je Treći svjetski rat,samo što mnogi to ne vide.Drugi svjetski rat je započeo mnogo prije 1.09.1939.godine i to napadom Japana na Mandžuriju i prethodnim napadima na svoje susjede.Njemačka je prije svanične objave rata okupirala Čehoslovačku i anktirala Austriju...
Preporuke:
18
3
5 subota, 06 jul 2013 18:46
MR
Neoliberalni kapitalizam kao i globalizam imaju osnovu u izrazu survival of the fittest, tj. neka preživi ko može. 2000te godine su mi rekli u Srbiji da je domaća industrija zastarela i da je treba modernizovati. Nada je bila da će to učiniti firme sa Zapada. Nije mi bilo jasno otkuda ta njihova nada, pogotovo što su Srbi anatemisani kao loši momci. G. Antonić ima pravo kad kaže da nacionalne ekonomije danas ne mogu da se održe, pogotovo u malim zemljama. U dogledno vreme one će zadržati polukolonijalni status. I sve zavisi u kom pravcu će ići svetska ekonomija i politika. To je teško predvideti.
Preporuke:
13
5
6 subota, 06 jul 2013 18:48
Ružičasti panter
Kako je autor definisao tranziciju?
Preporuke:
5
0
7 subota, 06 jul 2013 19:55
Trećepozivac
@MR:
G. Antonić ima pravo kad kaže da nacionalne ekonomije danas ne mogu da se održe, pogotovo u malim zemljama. U dogledno vreme one će zadržati polukolonijalni status.
U Srbiji se to zove ROPSKI STATUS!
Preporuke:
16
0
8 subota, 06 jul 2013 20:41
Svevlad
U vezi 5 poglavlja:

Post-Miloševićeva era se može po glavnim akterima podeliti na Đinđićev (2000-2003), Koštuničin (2004-2008), Tadićev (2008-2012) i Vučićev (2012- ) period.

U pogledu državne i nacionalne politike svaki naredni period je bio sve gori: Đinđićeva Srbija jedina nije bila opterećena hipotekom statusa KiM, mada je već i tu počeo dalji proces raspada tranformacijom SRJ u SCG (iz federacije u konfederaciju). U vreme Koštunice su i Crna Gora i Kosovo proglasili nezavisnost, iako je ekonomska situacija bila bolja nego ranije. Tadić je na kraju ispao nekakva mekša verzija Koštunice, popuštajući kako je vreme odmicalo oko KiM na mnogim ključnim mestima gde Koštunica ne bi. Vučićeva Srbija je po nacionalnim i državnim pitanjima najgora od pada Miloševića, a ako potraje završiće se kao period punog priznavanja Republike Kosovo kao države (RK u UN), unitarizacijom BiH i daljim jačanjem Vojvodine kao paradržave u državi.

Svaki sledeći akter koji dođe učini svog prethodnika boljim.
Preporuke:
19
1
9 subota, 06 jul 2013 23:58
Srpski seljak
Nije kraj srpske tranzicije nego je kraj lažne srpske tranzicije. Ovo dosada nije ni bila tranzicija već urušavanje sistema (ekonomski, politički, itd.). Tranzicija je prelaz iz jednog stabilnog stanja u drugo stabilnije stanje. U poslednjih 13 godina to ne videsmo.
Razrešenje urušavanja je moguće prelaskom u trajnije stanje koje može da bude ili potpuna propast države ili rađanje nove Srbije (ekonomski, politički, duhovno). Pošto potpuna propast Srbije znači potpuno razaranje svega ona nije izgledna jer su uočljiva društvena kretanja. Kako ekonomija i politička klasa propadaju tako se rađaju sve češća i ozbiljnija organizovana socijalna udruživanja. Ova udruživanja su zasada izolovana ali u jednom trenutku će se dotaći i postaće fenomen srpskog proleća koji će oduvati političku klasu koja je na vlasti. A lideri nove političke klase su već stasali. Zasada su na margini i oštre zube ali uskoro će se i to promeniti jer dotičemo dno.
Preporuke:
24
0
10 nedelja, 07 jul 2013 08:21
...
U ovoj našoj jadnoj i bednoj Srbiji jedino što uspeva je poltronizam koji se sprovodi na dva nivoa:prvi nivo koji je bahato-primitivan je servilnost najnižih političkih aktera prema političkim strankama i akterima koji sada kolo vode i drugi potpuna serilnost našeg političkog establišmenta kada su u pitanju njegovi odnosi sa bilo kakvom evropskom ili američkom birokratijom koja nezavisnom posmatraču podiže dijafragmu!taj virus poltronstva koji je zahvatio društvo sigurno je da ne može izaći na dobro jer urušava vrednosti na kojima je samo društvo građeno i koje lako može celo društvo odvesti u anarhiju i haos samo kada se sklopi mozaik nesposobnosti, laži,obmana i naravo izdaje...
Preporuke:
9
2
11 nedelja, 07 jul 2013 12:50
Drinko Končarević
@Trećepozivac
@MR,

U kontekstu autorovog teksta i Vašeg akcentiranja, koliko ima smisla "Kosova" rupublika, Vojvodina republika, Šumadija republika, Raška oblast republika, jug Srbije republika, Beogradski pašaluk republika? Oduvek je važilo pravilo, (koje nikakva koncepcija ne može promeniti ili negirati): što je država veća, to je ekonomski jača. Pre će te u većoj državi postati milioner jer imate veliko tržište nego, u minjaturi. Ne mogu da razumem naše ljude koji se zalažu za koncept "što manje, to bolje". I što je najgore, oni to i prave. Posle se pitaju zašto smo slabi? Zato jer su takvi najpre slabi u svojoj glavi.Posle, ne vredi im kajanje. Mislim da ovaj tekst reba ući u polčitičku antologiju.
Preporuke:
8
0
12 nedelja, 07 jul 2013 13:17
kaca
Da li je kraj srpske tranzicije nisam sigurna , ali da NIJE KRAJ daljeg srpskog sveopšteg propadanja u to sam sigurna.
Sveobuhvate bolne reforme, bez kompromisa, su interesu svih nas ,ako ih samni ne uradimo drugi će ih uraditi (već i rade )ali samo u domenu njihovih interesu.U pamet se SRBI , tudja ruka svrab ne češe ,kao sto tudjinac ne donosi blagodet i bolju budućnosti.
Preporuke:
7
0
13 nedelja, 07 jul 2013 15:23
Srđa
Tranzicija je, u osnovi, završena.


Tranzicija u svojoj osnovi nije ni počela.
Tranzicija je prelaz iz jednog uređenja u drugo a da bi počela, potrebno je definisati prvo a zatim i drugo uređenje.
Preporuke:
3
4
14 nedelja, 07 jul 2013 15:49
Srđa
Dopada mi se ovaj deo
Kompradorsku elitu, koja je glavni agent globalnog kapitala u (polu)periferijskim zemljama, sačinjavaju tri njena sloja – kompradorska politička i poslovna elita, kompradorska inteligencija i kompradorska buržoazija.

Ta elita, za koju je bolji naziv vrhuška, nije nastala juče, nego pre više decenija ('44-e!) i ceo proces koji se ovde naziva tranzicijom, predstavlja seriju ustupaka vođenih različitim mehanizmima a koji imaju za cilj očuvanje položaja u segmentima sistema nastalih u upravi koja nije ni tržišna, ni ekonomska, ni politička u najužem smislu reči već isključivo zločinačka.
Autor, zbog svojih očiglednih levih skretanja, propušta da definiše razliku položaja te iste vrhuške u periodu od više decenija, te imenuje tranziciju iako razlike nema... jer nema ni tranzicije.
Preporuke:
6
4
15 nedelja, 07 jul 2013 16:43
MR
Drinko Končarević. Ovo što ste ovde rekli je jasno kao dan. Ali na Balkanu, naročito u Srbiji, narod vode sitne duše. A narod nije teško zavesti. Kao stado ovaca. Zato imamo sedam, osam ili još više država gde je nekad bila jedna. Jaka i velika država obezbeđuje vredno tržište i bolji život za sve. Šta mislite zašto su sva društva evoluirala od plemena pa preko grada i kneževine u modernu državu? Srbija, kao i cela Jugoslavija, danas ide u suprotnom pravcu. To je i razlog zašto se traži pokroviteljstvo Evropske Zajednice.
Preporuke:
6
5
16 nedelja, 07 jul 2013 17:07
Srđa @ MR
To je i razlog zašto se traži pokroviteljstvo Evropske Zajednice.

Evropska Zajednica ne postoji.
Razlog zašto rentijerska kasta hita ka €U je jednostavan ukoliko se posmatra kao parazit - traži se nov domaćin veće izdašnosti.

Razlog zašto se ide ka usitnjavanju poseda (bez demokratizacije naravno - feudalizacija Brozoidima) je transfer krivice od viših instanci ka nižim u procesu deletimizacije uprave do njenog konačnog kraha. Dakle, to je proces iscrpljivanja resursa do krajnosti ili kako Mirko Cvetković reče: izvukli smo pouke iz tranzicije drugih zemalja, mi će našu pljačku temeljno sprovesti jer ovo ionako nije naša zemlja niti naš narod.
Preporuke:
7
4
17 nedelja, 07 jul 2013 18:40
Knjiga
Od do sada izdatih knjiga Slobodana Antonica nisam procitao dve - ovu sam pročitao pre nekoliko dana. Zbirka studija je odlična, teme raznovrsne, lako se čita a mnogo toga novog sazna (i da se obnovi zaboravljeno). U svakom slučaju preporučujem svakome ko je zainteresovan za političke procese u srbiji prethodnih godina.
Preporuke:
6
0
18 nedelja, 07 jul 2013 19:21
Gale
Kraj lažne srpske tranzicije je u suštini i kraj lažne srpske elite. Elita, da bi ispunila svoj zadatak, mora da bude sposobna da odgovara na izazove vremena i da omogućava razvoj društva. Pošto ovakva srpska elita očigledno neadekvatno odgovara izazovima vremena onda ubrzano gubi podršku onih koji su je kao takvu prihvatili odnosno narasta svest (ne samo u srednjoj klasi već i kod radnika i seljaka) da je Srbiji potrebna neka nova elita. Pre svega politička.
Stanje u kome se srpsko društvo nalazi govori da smo svedoci ubrzanog propadanja pre svega političke elite. Taj proces neće beskonačno dugo trajati jer nova politička već oštri zube, ubrzano uči i sprema se da preuzme svoju istorijsku ulogu. Najvažnije je da prepozna agente uticaja pod kontrolom stranog faktora i da ih iz svojih redova blagovremeno odstrani.
Opreznost sa kojom nastupa govori da su svesni toga. U suprotnom sve bi se vrlo brzo vratilo na početak odnosno propala politička elita bi se rehabilitovala.
Preporuke:
5
2
19 ponedeljak, 08 jul 2013 12:26
Global Upheaval
Kada se proces tranzicije razmatra na regionalnom nivou, onda zaista na osnovu one situacije u kojoj se danas nalaze društva Istočne Evrope, može zaključiti da je tranzicija za najveći broj stanovnika ovih zemalja bila ne kretanje od lošijeg ka boljem kvalitetu života, od siromaštva ka dobrom standardu, od nepoštovanja političkih prava ka demokratiji, nego su niski socijalni položaji većine ljudi samo reprodukovani, ali u drugom obliku. Što se tiče država, one se zaista nalaze u nekoj vrsti ''kolonijalnog položaja''. Ne radi se samo o ograničenom suverenitetu koji se podrazumeva ulaskom u EU, nego o tome da te države više ni ne raspolažu s ekonomskim resursima. Situacija na Balkanu,govori da je tranzicija umesto da poboljša stanje u ekonomiji i političko-pravnom sistemu, kao i u kulturi, dovela do razaranja ovih društava. Naravno, pitanje je ko je odgovoran za ovo razaranje, kao i postoje li putevi kojim je moguće izaći iz ove krize?
Preporuke:
5
0
20 ponedeljak, 08 jul 2013 12:30
Global Upheaval
Naravno u traganju za odgovorom ko je odgovoran: političke klase istočnoevropskih država, transnacionalne institucije, nikada ne treba zaboraviti sopstvenu odgovornost. Zašto ''narodi'' daju podršku očigledno pogrešnim politikama i korumpiranim političkim klasama? Zašto pristaju da žive u društvima čije su ustanove svedene na familijarno-kriminalne veze?
Preporuke:
6
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner